Wpływ ufinansowienia na życie społeczne. Recenzja książki – Paul H. Dembinski, Finanse po zawale. Od euforii finansowej do gospodarczego ładu (tłum. Ł. Komuda, Studio Emka, Warszawa 2011)

Autor

  • Tomasz Owsiak Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Studia Doktoranckie Wydziału Finansów

DOI:

https://doi.org/10.15678/ZNUEK.2014.0935.1108

Słowa kluczowe:

ufinansowienie, przyszłość finansów, etos efektywności, etyka w finansach

Abstrakt

Omawiana książka jest polskim wydaniem pracy Paula H. Dembinskiego pt. "Finance: Servant or Deceiver? Financialization at the Crossroads" (tłumaczenie z języka francuskiego: K. Cook, Palgrave Macmillan 2009). P.H. Dembinski opisuje wpływ rozwijających się w ostatnich kilku dekadach rynków finansowych na codzienne życie. Proces zwiększającego się udziału finansów w życiu społecznym jest przedstawiony w kontekście zmian, które zachodziły w życiu ostatnich pokoleń po zakończeniu II wojny światowej. Książka stanowi wnikliwie podsumowanie rosnącej roli finansów we współczesnym świecie i opisuje siły mające wpływ na znaczenie finansów w codziennym życiu i porządku ekonomicznym oraz wskazuje podmioty i procesy przyczyniające się do ekspansji finansów wraz z towarzyszącym jej „przymusem maksymalizacji efektywności". Zdaniem autora, w związku z postępującym procesem nazywanym „ufinansowieniem" otaczającego nas świata spłycają się relacje międzyludzkie, przestajemy sobie nawzajem ufać, a nasze działanie jest nastawione na maksymalizację własnych korzyści, często wyłącznie w wymiarze materialnym. P.H. Dembinski analizuje patologie systemu finansowego, proponuje też środki zaradcze, które mogą przywrócić finansom ich ważną rolę w sferze życia politycznego i społecznego.

Downloads

Download data is not yet available.

Bibliografia

Markowitz H. [1992], Foundations of Portfolio Theory [w:] Nobel Lectures, Economics 1981-1990, red. K.G. Mäler, World Scientific Publishing Co., Singapore.

Pobrania

Numer

Dział

Recenzje i omówienia