Zastosowanie modelu trzyczynnikowego w inwestowaniu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie

Autor

  • Bartłomiej Schmidt Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Studia Doktoranckie Wydziału Finansów

Słowa kluczowe:

rynki finansowe, stopa zwrotu, modele wyceny, CAPM, model trzyczynnikowy

Abstrakt

Od lat 70. XX w. opublikowano wyniki wielu badań przeprowadzonych na zachodnich rynkach finansowych, które wskazują, że zdolność modelu CAPM do predykcji stóp zwrotu jest niewielka. W związku z tym podjęto wiele prób stworzenia lepszego modelu wyceny, w których wyniku powstał m.in. model trzyczynnikowy opracowany przez E. Famę i K. Frencha. W artykule zaprezentowano analizę stopnia, w jakim model ten wyjaśnia kształtowanie się stóp zwrotu z akcji na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Z przeprowadzonych badań wynika, że model trzyczynnikowy ma słabą zdolność do predykcji kształtowania się stóp zwrotu, a główną tego przyczyną jest nieuwzględnianie wszystkich istotnych czynników. Należy zatem zidentyfikować brakujące czynniki i opracować model, który będzie brał je pod uwagę, a co za tym idzie - będzie lepiej wyjaśniał kształtowanie się stóp zwrotu z akcji.

Downloads

Download data is not yet available.

Bibliografia

Fama E.F., French K.R. [1992], The Cross-section of Expected Stock Returns, „The Journal of Finance", vol. XLVII, nr 2.

Fama E.F., French K.R. [1993], Common Risk Factors in Stock and Bond Returns, „The Journal of Financial Economics", vol. 33, nr 1.

Fama E.F., MacBeth J.D. [1973], Risk, Return, and Equilibrium - Empirical Tests, „The Journal of Political Economy", vol. 81, nr 3.

Sobczyk M. [2007], Statystyka, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.

Woolridge J.M. [2005], Introductory Econometrics, South-Western College Pub, Mason.

Pobrania

Opublikowane

2015-12-20

Numer

Dział

Artykuły