Sposoby podziału środków na konsumpcję, oszczędzanie i inwestowanie wśród polskich gospodarstw domowych

Autor

  • Dariusz Fatuła Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Katedra Ekonomii

DOI:

https://doi.org/10.15678/ZNUEK.2015.0948.1203

Słowa kluczowe:

gospodarstwo domowe, dochód, oszczędzanie, zachowania finansowe

Abstrakt

W artykule omówiono dane z ogólnopolskich badań z zakresu sposobu podziału dochodu przez gospodarstwa domowe na konsumpcję oszczędności i inwestycje. Zbadano, które cechy tych podmiotów wpływają na wybór sposobu podziału środków. Dokonano także analizy celów przeznaczania środków finansowych z oszczędności lub inwestycji oraz analizy potrzeb. Uzyskane wyniki wskazują, że najwięcej badanych gospodarstw domowych z góry zakłada wydawanie całego dochodu na konsumpcję. Oszczędności w gospodarstwach domowych są najczęściej gromadzone na lokatach bankowych i nie zakłada się z góry określonego celu konsumpcyjnego. Oszczędności i inwestycje zaspokajają najczęściej potrzeby związane z bezpieczeństwem oraz pragnieniem posiadania i powiększania majątku. Wydawanie środków z oszczędności częściej niż wydawanie środków pochodzących z inwestycji wiąże się z zaspokajaniem potrzeby samorealizacji.

Downloads

Download data is not yet available.

Bibliografia

Cartwright E. [2011], Behavioral Economics, Routledge, London–New York.

Fatuła D., [2010], Zachowania polskich gospodarstw domowych na rynku finansowym, Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Seria specjalna: Monografie, nr 192, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Kraków.

Pomiar i analiza wartości dla klienta w obszarze oszczędzania i inwestowania. Aspekty metodologiczne [2013], red. A. Sagan, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Kraków.

Rudnicki L. [2012], Zachowanie konsumentów na rynku, PWE, Warszawa.

Stasiuk K., Maison D. [2014], Psychologia konsumenta, PWN, Warszawa.

Values and Preferences in Income Allocation of Polish Households [2014], red. A. Sagan, Fundation of the Cracow University of Economics, Kraków.

Pobrania

Opublikowane

2016-05-06

Numer

Dział

Artykuły