Tatarzy polscy - tożsamość kolektywna w kontekście regulacji ustawowych

Autor

  • Katarzyna Warmińska Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Katedra Socjologii

Słowa kluczowe:

tożsamość, mniejszość, etniczność, Tatarzy polscy

Abstrakt

Zmiany społeczno-polityczne, które nastąpiły po 1989 r., w znaczący sposób wpłynęły na położenie narodowych i etnicznych wspólnot w Polsce. Najogólniej w ostatnich dwudziestu latach nastąpiła stabilizacja formalno-prawnego położenia mniejszości. Na mocy ustawy z 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym polscy Tatarzy uzyskali status mniejszości etnicznej. W artykule skupiono uwagę na kolektywnym wymiarze etnicznej tożsamości polskich Tatarów. Najważniejszą kwestią było ukazanie wpływu oficjalnego etnicznego dyskursu na sposób, w jaki członkowie tej społeczności definiują wspólnotowe „my". Zetknięcie etnicznej tożsamości z oficjalną logiką ustawową może spowodować problemy tożsamościowe i być impulsem do stawiania przez członków grupy pytania o to, „kim jesteśmy?", a ponadto prowadzi do refleksji nad tożsamościowymi zasobami będącymi w posiadaniu grupy, co  z kolei skłania do podejmowania działań na rzecz  implementacji takich opcji tożsamościowych, które są zgodne z interesem wspólnoty.

Downloads

Download data is not yet available.

Bibliografia

Babiński G. [2004], Mniejszości narodowe i etniczne w Polsce w świetle spisu ludności z roku 2002, „Studia Socjologiczne", 1 kwietnia.

Komorowski B. [2010], Wystąpienie prezydenta na odsłonięciu pomnika Tatara RP, http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wypowiedziprezydenta/wystapienia/art,25,wystapienie-prezydenta-na-odslonieciu-pomnika-tatara-rp.html (dostęp: 30.12.2010).

Łodziński S. [2005], Równość i różnica. Mniejszości narodowe w porządku demokratycznym w Polsce po 1989 roku, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa.

Mniejszości narodowe w Polsce w świetle Narodowego spisu powszechnego 2002 roku [2006], red. L. Admczuk, S. Łodziński, Scholar, Warszawa.

Mucha J. [2008], Mniejszości kulturowe w procesie demokratyzacji w Europie Środkowo-Wschodniej [w:] Etniczność - o przemianach społeczństw narodowych, red. M. Szmeja, Nomos, Kraków.

Nowicka E. [2004], Etniczność w procesie przemian, Przegląd Polonijny, z. 3(113).

Swoi i obcy [1990], red. E. Nowicka, Uniwersytet Warszawski, Warszawa.

Warmińska K. [2004], Spis powszechny a etyczny wymiar tożsamości [w:] Etyczny wymiar tożsamości. Studia z antropologii społecznej, red. M. Flis, Nomos, Kraków.

Warmińska K. [2009], Tatarska etniczność - ciągłość czy zmiana [w:] Tatarzy - historia i kultura, red. S. Chazbijewicz, Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego, Szreniawa.

Warmińska K. [1999], Tatarzy polscy. Tożsamość etniczna i religijna, Uniwersitas, Kraków.

Warmińska K. [2006], Zagubieni w odpowiedziach... „Tatarzy polscy wobec Spisu" [w:] Mniejszości narodowe w Polsce w świetle Narodowego spisu powszechnego 2002, red. L. Adamczuk, S. Łodziński, Scholar, Warszawa.

Pobrania

Opublikowane

2015-12-21

Numer

Dział

Artykuły